Důvody vegetariánské stravy

14.jpg

Je obecně známo, že vegetariáni bývají nejzdravějšími lidmi. Vhodnou kombinací rostlinných produktů je možné dosáhnout ideálního složení každodenního jídelníčku, v němž jsou zastoupeny všechny důležité živiny.

Vegetariánem se člověk zpravidla stává ze dvou důvodů: za prvé kvůli zlepšení svého zdravotního stavu, druhou příčinou je  důvod etický. Lidé se stávají vegetariány, protože nechtějí být živi ze smrti zvířat. 

 

Zdravotní důvody


V dnešních velkochovech jsou zvířata krmena často dost nevhodnou potravou, která má za efekt rychlý růst zvířete do jeho pořážkové podoby. Je to business jako každý jiný. Účelem je rychle vyrobit a rychle prodat. Až na výjimky domácích či biochovů pak dochází k tomu, že je maso nekvalitní, protože po celou dobu jeho života nežije ve vhodných podmínkách. A pokud člověk jí nekvalitní potraviny, projeví se to dříve či později na jeho zdraví.

Snížení rizika srdečních onemocnění

Největší procento lidí dnes umírá na kardiovaskulární nemoci. Jedná se především o srdeční selhání, onemocnění srdce a krevního oběhu, arteriální hypertenze (vysoký krevní tlak) a další choroby. Každý velice pravděpodobně zná ze svého okolí někoho, kdo takovou chorobu léčil, nebo s ní stále bojuje. 

Příčin je několik. Kromě stresu, nezdravého životního stylu jde z velké části také o to, co člověk jí - červené maso, tuky, uzeniny. Taková strava má za následek zvýšenou hladinu cholesterolu. Studie Oxford vegetarian popisuje testování 5000 lidí, kteří se stravují včetně masa a 6000 vegetariánů. Studie prokázala, že vegani a vegetariáni mají průměrně nižší hladinu cholesterolu v krvi. 

Pravděpodobnost onemocnění rakovinou

Britský lékař Denis Parson Burkitt provedl v roce 1970 průzkum, na základě kterého zjistil, že strava obsahující vysoký podíl vlákniny snižuje počet onemocnění trávicího traktu. Vegetariáni díky vyššímu příjmu zeleniny, která obsahuje vlákninu z velké části, jsou daleko méně ohroženi rakovinou, než lidé konzumující maso. Jedná se o snížení rizika rakoviny tlustého střeva, jícnu, žaludku, ale i prostaty plic či prsu.

Bylo také zjištěno, že ženy, které běžně jedí červené maso, mají 4x větší riziko onemocnění rakoviny prsu, než ženy stravující se vegetariánsky. Navíc ženy konzumující jednu porci zeleniny a ovoce denně, jsou o zhruba 20% - 30% méně vystaveny  riziku onemocnění rakovinou prsu.

Etické důvody


Velice často se lidmi, kteří nejedí maso, stávají ti, kteří mají rádi zvířata, nebo je dokonce sami chovají. V dnešní době je možné se setkat s lidmi, kteří tvrdí, že milují zvířata, ale tuto informaci podávají ve chvíli, kdy večeří hovězí steak. Možná je cítit jistý rozpor v tom, co člověk říká a v tom, jak člověk skutečně žije. Každopádně většina vegetariánů si uvědomuje i fakt, že na planetě nežijí jen lidé, ale i zvířata, která mají stejné právo na život, jako člověk. Na světě existují miliony vegetariánů, kteří žijí bohatý a prosperující život, aniž by strádali. Jedním z nejznámějších vegetariánů je člen skupiny Beatles, Paul McCartney.

Jak začít s vegetariánstvím?

Jsme první vegetariánská jídelna s prodejnou zdravé výživy v Plzni. V naší provozovně máte možnost si každý den vybrat z naší denní nabídky vegetariánských nebo veganských jídel. Poznejte tuto kuchyni a zkuste si pak jídla třeba připravit doma sami. 

Žijte to, co považujete za správné

Ať už člověk je, či není vegetarián, vegan nebo vitarián, je důležité, aby byl se svou stravou v souladu. Někomu přijde normální jíst 2x denně maso. Někomu přijde normální jíst maso 1x do týdne, jako to bylo běžné u našich prarodičů. A někdo považuje za zcela běžné nepojídat zvířata. Ať už člověk patří do jakékoli skupiny, je důležité, aby se cítil dobře. Pokud se necítí dobře a strava jej nečiní šťastným ať už fyzicky či psychicky, měl by něco změnit.

Důležité je si uvědomit, že pokud patřím do jakékoli skupiny strávníků, není třeba přesvědčovat lidi kolem mne o tom, že jíst či nejíst právě můj styl stravy je pro ně to nejlepší. Vhodnou cestou je ukázat svému okolí, že je člověk se svou stravou spokojen a že se mu dobře daří.